Novus Denetim

İŞYERİ AÇMA | ŞİRKET KURMA | NOVUS DENETİM

Kendi işini yapmak isteyen girişimciler (şahıslar ve sahıs ortaklıkları) işyeri açma konusunda ön bilgi almak istiyorlarsa bu satırları dikkatlice okumalılar. Yine de işyeri açmak için tüm gerekli adımları öğrenmenin yolu, iyi bir muhasebeciye danışmaktan geçer.

Öncelikle işyerinin nerede açılacağı belirlenmiş olmalıdır. Eğer kendilerine ait bir mülk değil ise yer sahibi ile kira kontratı yaparak işyeri açmak gerekeceği tabiidir.

Kira kontratınız elinizde hazır ise, muhasebeciniz sizden bir vekaletname ile beraber vergi kaydı başvurusu için gerekli diğer belgeleri de isteyecek ve o belgelerle, bağlı olacağınız vergi dairesine işyeri açılış başvurunuzu yapacaktır.

Vergi kaydınız oluştuktan sonra varsa işyerinizde kullanacağınız yazar kasa, pos cihazları vb. için müracaatlarınızı yapabilirsiniz.

Vergi dairesinin dışında başka kurumlara da kayıt başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Aşağıdaki 3 gruptan herhangi birinde faaliyet gösterecek bir işyeri açıyorsanız, muhakkak belediyeden işyeri açma (şirket kurma ) ve çalışma ruhsatı almalısınız.

1)    Gayri sıhhi müesseseler ( Çıkardıkları duman ve koku ile çevreye ve insana zarar veren    müesseseler örnek: yakıcı, uçucu madde içeren Lpg dolum tesisleri, maden ocakları, kireç alçı fabrikaları  gibi)

 

2)    Umuma açık müesseseler ( Toplu halde eğlenme merkezleri; İnternet cafe, Sinema, Cafe, Gazino, Meyhane, Pavyon, Motel, Otel, İçkili lokantalar gibi )

 

3)    Sıhhi müesseseler ( Bakkal, Market, Et ürünleri satıldığı yerler kasap, şarküteri vb. Kuruyemiş, , Lokanta, Kafeterya, Pastane, Çay ocakları, Berber, Kuaför, Taksi Durağı gibi )

 

Açacağınız işyeri faaliyeti itibariyle hangi esnaf odasına kayıt yaptırılmasını gerektiriyor ise, o esnaf odasının da üyesi olmanız gerekmektedir. Herhangi bir esnaf odasının faaliyet alanına giren bir iş yapmayacak iseniz o vakit ticaret odasına kayıt yaptırmak durumundasınız demektir.

Bunun dışında açacağınız işyerinin faaliyet konusu örneğin eğitim ise Milli Eğitim Bakanlığı ile, bir gıda işletmesi ise Sağlık ve Tarım Bakanlığı ile irtibat kurup gerekli izin ve onayları almanız, ilerleyen süreçte de periyodik denetimlere tabi tutulmanız gerektiği de açıktır.

Emekli veya başka bir kurumda SGK lı olarak çalışan bir şahıs değil iseniz, işyeri açmak sureti ile Bağ-Kur lu olmanız gerekecektir.Bunun için en yakın SGK ya başvurup, kayıt işlemleriniz yaptırmalı ve her ay primlerinizi düzenli olarak ödemelisiniz.

 

Novus Denetim

işyeri açma